Teklif Formu

Instagram Reklamları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Instagram Reklamları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Instagram Reklamları Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Instagram, günümüz kullanıcılarının alışkanlıkları ile ilgili yapılan araştırma sonuçlarına göre; 700 milyonu aşan kullanıcı sayısı ile Facebook ve YouTube’un ardından, en fazla kullanılan üçüncü sosyal medya platformu. Bu pazarın değerini fark eden, dünya genelindeki 5 milyonu aşkın işletme ise hedefledikleri dijital pazarlama sonuçlarını alabilmek için stratejilerinde Instagram reklamlarına da yer veriyor, marka, hizmet ve ürünlerini Instagram reklamları ile tanıtıyor.

Instagram reklamları; kullanıcıların Instagram akışlarında arkadaşlarının, aile bireylerinin ya da takip ettikleri diğer hesapların yaptıkları fotoğraf ve video paylaşımları arasında gösterilerek, marka ve işletmenizin bilinirliğini sağlar.

Instagram, reklam vermek isteyen marka ve işletmelere bilinirlik oluşturmak dışında, daha bir çok farklı amaca hizmet eden reklam seçenekleri de sunar. Yine de, Instagram reklamlarını incelerken en doğru olan, reklamları amaçlarına göre sınıflandırıp 3 ana grupta toplamak olacaktır.

– Bilinirliği arttırmak,

– İlgi toplamak,

– Müşteri bulmak,

Marka ve işletmelerin; ürün, uygulama veya hizmetlerinin tanıtımı, potansiyel müşterilerine ulaşarak ürün veya hizmetleri hakkında ilgi uyandırması ve ilgilenen kullanıcılara tanıtıcı ve açıklayıcı bilgiler verebilmesi, mobil uygulamalarının indirilmesini sağlaması, e-ticaret site trafiğini arttırması ya da satış miktarlarını çoğaltmak istemesi gibi amaçları olabilir ve Instagram’da bu amaçların hepsine uygun reklamlar vermek mümkündür.

Her ay, dünyanın dört bir yanında bulunan 700 milyon kişinin Instagram’ı kullandığından bahsettik. Ayda bir kere hesabını açan kullanıcıların sizin hedef kitleniz olmadığını düşünüyorsanız, her gün Instagram hesabını açan ve aktif kullanıcı olarak adlandırılan kişi sayısından bahsederek sizi biraz heyecanlandıralım. 400 milyon kişiden daha fazla hesap sahibi, her gün Instagram hesabını açıyor, kendi paylaşımlarını yapıyor, başkalarının paylaşımlarını beğeniyor veya yorum yazıyor, merak ettiği kişilerin hesaplarını aratarak kontrol ediyor ya da sponsorlu reklamlara tıklıyor, bilgi veya ürün satın alıyor. Ayrıca Instagram kullanıcılarının %80’i, en az bir işletmeyi takip ediyor.

İçindekiler

 1. Instagram Reklamları Hakkında Bilmeniz Gerekenler
  1. Instagram Reklamları İle Hedeflerinize Nasıl Ulaşırsınız?
  2. Instagram Reklam Tipleri
  3. Instagram’da Reklam Vermek İçin Neler Yapılmalı?
  4. Instagram’da Reklamveren Olmak İçin İlk Adım
  5. Instagram Reklamı Oluşturma
  6. Instagram Reklamları İçin En Yüksek Performansı Elde Etme İpuçları

Instagram Reklamları İle Hedeflerinize Nasıl Ulaşırsınız?


Instagram reklamları ile ilgili amaçları 3 ana grupta toplayabileceğimizden bahsetmiştik. Şimdi, bu konuları biraz daha detaylandıralım.

Bilinirlik Oluşturmak

Instagram’da reklam verme amacınız bilinirlik sağlamak ise; marka veya işletmenizin, sahip olduğunuz ürünlerin, mobil uygulamanızın veya hizmetinizin bilinirliği ile ilgili reklam verebilirsiniz. Bu amaçlarınız için kullanabileceğiniz Instagram reklamları;

– Erişim

– Erişim ve Sıklık

– Marka Bilinirliği

– Yerel Bilinirlik

İlgi Uyandırmak

Instagram reklamları ile ürün veya hizmetlerinizi tanıtmak, potansiyel müşterilere ulaşmak ve ilgilenen kişilere ürün veya hizmetleriniz hakkında detaylı bilgi vermek istiyorsanız kullanabileceğiniz Instagram reklamları; – İnternet Sitesi Tıklamaları

– Video Görüntülemeleri

– Erişim ve Sıklık

Dönüşüm Sağlamak

Dijital pazarlama reklamlarının belki de en önemli amacı olan dönüşüm elde etmek Instagram reklamları ile mümkün. Ürün satışlarını, mobil uygulama indirmelerini ve hatta mağazanızın ziyaretçi sayısını arttırmak ve bu artış miktarlarını gözlem altında tutabilmek için kullanabileceğiniz reklam seçenekleri;

– İnternet Sitesi Dönüşümleri

– Instagram’da Dinamik Reklamlar

– Mobil Uygulama Yüklemeleri

– Mobil Uygulamayla Etkileşim

Instagram Reklam Tipleri


Instagram’da amacınıza uygun reklam seçeneklerini değerlendirerek reklam vermeye hazır hale geldiniz. Peki, hangi tip reklamı kullanmak sizin için en doğrusu ya da hangi reklam tipini uygulamanız daha kolay? Şimdi, Instagram’da kullanabileceğiniz reklam tiplerine bir bakalım.

Fotoğraf Reklamları: Instagram reklamları içinde en basit uygulanabilirliği olan reklam tipidir. Bir görsel ve metin içerir. Reklamlarınızda kullanacağınız fotoğrafın görsel kalitesi, reklam başarınızı arttırır. Dikkat edilmesi gereken; amacınızı tam olarak anlatabileceğiniz fotoğraflar seçmeli ve reklam metni olarak yine amaca uygun olan kısa ve vurucu cümleler seçmelisiniz. Fbu tip reklamlarda, fotoğrafları kare, yatay veya dikey formatta kullanabilir ve farklı tasarımlarla dikkat çekebilirsiniz.

Video Reklamları: Sosyal medya kullanıcılarının video izleme alışkanlıklarının gün geçtikçe arttığını biliyor ve amacınızı kısa videolarla anlatmak istiyorsanız, Instagram video reklamlarını seçebilirsiniz. Instagram video reklamları, en fazla 60 saniye olacak şekilde ve isteğe göre kare veya yatay format kullanılarak yayınlanabiliyor. Video reklamları; fotoğraf reklamlarında görsel kalitesi ile elde edebileceğiniz etkiyi, ses ve hareketin gücünü kullanarak arttırıyor.

Dönen Reklamlar: Diğer bir adı ile Karusel ( Carousel) tipi reklamlar, hem Facebook’da hem Instagram’da oldukça sık karşılaştığımız ve birbirini takip eden görseller ile bir hikayenin anlatımını ya da birden fazla ürünü aynı anda tanıtmayı olanaklı kılan reklam tipidir. Dönen reklamlarda fotoğraf seçimleri kare olmak zorundadır, kullanıcılar görselinizin sağında ve solunda bulunan oklara tıklayarak dönen formattaki diğer görsele geçerek reklamınızın tamamını inceleyebilir.

Instagram Stories Reklamları:Instagram Stories ilk yayınlanmaya başladığı günden beri oldukça ilgi çekti. Günümüzde ise; Instagram kullanıcılarının hesaplarını açtığında yaptıkları ilk aksiyonun Stories paylaşımlarına bakmak olduğunu biliyoruz. 200 milyonu aşkın Instagram kullanıcısı, her gün Stories paylaşımları yaparak hikayelerini diğer kullanıcılar ile paylaşıyor. Instagram Stories’in bu kadar ilgi çekmesi ve kullanılmasının sebebi, şüphesiz ki kullanıcıya tam ekranda sürükleyici bir deneyim sunması. Instagram Stories reklamlarında, insanların hikayeleri arasında gösterilecek bir fotoğraf ya da bir video kullanabilirsiniz. Ancak, bu reklam tipinde kullanacağınız görselin 9:16 boyutlarında dikey formatta, videonun ise aynı formatta ve 15 saniye ile sınırlı olduğunu belirtelim.

Instagram Hikayeler reklamları yalnızca erişim, video görüntülemeleri, dönüşümler, trafik ya da uygulama yüklemeleri ile ilgili reklam verme amaçları için kullanılabilir.

Sezona özel indirim gibi sınırlı sürelerde sunulan fırsat günlerinde, ürün lansmanlarında, promosyonlar için, eğitim tanıtımlarında ya da sahne arkası görüntülerinin yayınlanmasında Instagram Hikayeler reklamları performans açısından oldukça başarılıdır. Hedef kitleleriyle etkileşime geçerken organik ya da reklamlı olarak hikaye paylaşan markaların, Instagram aracılığıyla hedefledikleri başarıya ulaştıklarını biliyor ve tüm işletme ve markalara öneriyoruz.

Yayınladığınız tüm Instagram reklam tiplerinde, profil adınızın altında Sponsorlu etiketi ve başlığın sağ tarafında bir menü simgesi yer alır. Menü simgesi, kullanıcının reklamı gizlemesine ya da merak ettiği Instagram reklamcılığı hakkındaki bilgilere ulaşmasını sağlar. Reklamlarda, görselin alt tarafında görülen ve reklamın eriştiği kullanıcılar, üzerinde 3 saniye boyunca durduğunda vurgulanan bir eylem çağrısı butonu yer alabilir. Eylem çağrısı düğmeleri, reklamverenin belirlediği ve reklamın amacına yönelik olarak farklılıklar gösterebilir. Instagram reklam metinleri görselin, videonun ya da dönen formatta bulunan görsellerin altında yer alır.


Instagram’da Reklam Vermek İçin Neler Yapılmalı?


Instagram, Facebook ile aynı güçlü reklam araçlarını kullanır ve reklam kampanyalarının kurulumu, yayını ve daha sonrasında yapılan takibi aynı Facebook reklamlarında olduğu gibidir.

Facebook reklamları ile ilgili bilgi sahibi olan reklamverenler için Instagram reklamlarını uygulamak çok da zor değildir. Ancak ilk kez Instagram reklamı verecek olanlar için bilinmesi gereken bazı zorunluluklar vardır.

Instagram’da reklam yayınlamak için öncelikle bir Facebook sayfanızın olması ve Instagram’da bir İşletme Profili oluşturmanız gerekmektedir. Instagram reklamlarının Facebook reklam paneli üzerinden yönetiliyor olması, reklam vermeye yeni başlayanlar için bazı karışıklıklara sebep olmaktadır. En çok sorulan sorulardan bazıları ‘ Instagram’a reklam yayınlamak için bir Facebook reklam hesabı gerekli midir?’ ve ‘Instagram’da reklam vermek için bir Instagram hesabım olmalı mıdır?’

Instagram’da Reklamveren Olmak İçin İlk Adım


Instagram reklamları, hem Power Editor hem de reklam oluşturma akışında oluşturulabilir ve herkes tarafından kullanılabilir. Instagram’da reklam yayınlamak için bir Facebook reklam hesabınızın ve Facebook Sayfanızın olması, Instagram’da da İşletme Profili sahibi olmanız yeterlidir. Instagram reklamları da aynı Facebook reklamları gibi oluşturulur, ikisi arasındaki tek fark; Reklam Önizlemesi kısmında yer alan ‘Instagram’ seçeneğinin işaretli olmasıdır. Reklamlarınızı hazırladıktan sonra hem Facebook hem de Instagram üzerinden yayınlayabilir ya da sadece birini seçebilirsiniz.

Instagram’da reklam vermek için bir Instagram hesabınızın olmasını kesinlikle tavsiye ediyor olsak da reklam yayınlamak için bu bir zorunluluk değildir.

Diyelim ki bir Instagram hesabınız yok ve Business Manager’ınıza veya Sayfa ayarlarınıza bir hesap ekleyemediniz, yine de reklam verebileceğiniz bu tip bir durum için, aklınızda bulundurmanız ve dikkat etmeniz gereken bir kaç şey vardır.

– İnsanların işletmenizi veya markanızı kolaylıkla tanıyabilmesi için reklam verdiğinizde Instagram, reklamınızda Facebook Sayfanızın adını ve profil görselini kullanılır. Facebook sayfanızın adı uzunsa ve Instagram kullanıcı adları için belirlenen karakter sınırını aşıyorsa, sayfa adınız kısaltılarak sonuna üç nokta koyar. Kelimelerin yarım kalması, bazen istenmeyen durumlar oluşturduğu gibi marka bilinirliği çalışmalarınız için verdiğiniz reklamların başarısını da etkiler. Ayrıca, Instagram hesabı olmadan verilen reklamlarda, reklamverenin adı, soluk renkli ve tıklanamaz bir şekilde görülür.

– Reklamlarınıza yapılan yorumları görseniz bile, hesabınız olmadığı için yorumları yanıtlayamazsınız ki bu da sizin güvenilirlik oluşturma ve etkileşim başlatma fırsatınıza en büyük engeldir.

Instagram Reklamı Oluşturma


Bir Facebook sayfanız var, Facebook reklam hesabınızı oluşturdunuz ve diyelim ki yayın yapmadığınız halde sadece reklamlar için kullanacağınız bir Instagram hesabı da açtınız ve onu İşletme Profiline dönüştürdünüz. Instagram hesabınızı, Business Manager veya Sayfa ayarlarınız üzerinden eklemeyi tercih ederek bütün hazırlıklarınızı tamamladınız. O halde sıra reklam verme amacınızı seçmeye geldi.

Facebook reklamlarını biliyor ve daha önce bir çok amacınız için uygulamış olabilirsiniz. Daha önce deneyimlediğiniz ve sonucundan memnun kaldığınız tüm Facebook reklamalrını Instagram için de vermek isteyebilirsiniz. Ancak, bu konuyla ilgili bilmeniz gereken bir şeyi sizlere açıklamak istiyoruz. Platform farklılıkları nedeni ile Facebook için verebildiğiniz tüm reklamları, Instagram destekleyemiyor.

Instagram’da gösterilmeye uygun reklam tipleri;

– Marka bilinirliği

– Erişim

– Trafik ( internet sitenize ya da uygulamanızın indirilebileceği uygulama mağazasına)

– Uygulama yüklemeleri

– Gönderi etkileşimi

– Video görüntülmeleri

– Dönüşümler

Instagram Reklamları İçin En Yüksek Performansı Elde Etme İpuçları


Instagram kullanıcılarının; diğer insanları ve bilmedikleri yerleri keşfetmek, gördükleri görsellerden ilham alarak kendi paylaşımlarında kullanmak veya ünlü kişilerin nerede, ne zaman, ne yaptığını takip etmek amacıyla bu platformda vakit geçirdikleri biliniyor. Instagram’da yer alan bir işletme olarak, Instagram reklamları için bazı hedefler belirlemeli ve bu hedefleri gerçekleştirecek hareketleri yapmalısınız. Hedef yönelik başarılı sonuçlar elde etmek istiyorsanız reklamlarınızın mutlaka; markanızla ilişkili ve konsept odaklı olmasına, ayrıca kaliteli görüntüler içermesine dikkat etmelisiniz.

Görsellerinizin Kaliteli Olduğundan Emin Misiniz?

Instagram, yüksek kaliteli görsellerin kullanıldığı bir sosyal medya platformu. Kullanıcılarının çoğu, fotoğrafçı olmamalarına rağmen teknolojinin ve platformun sunduğu olanakları kullanarak yüksek kaliteli paylaşımlar yapabiliyor. Bu sebeple Instagram kullanıcıları, bir marka hesabından yapılan sıradan bir görsel paylaşımına ilgi göstermiyor ve beklenenin aksine marka ile ilgili fikirleri olumsuz yönde değişebiliyor.

Instagram paylaşımları için görsel oluştururken şunlar aklınızda olsun;

Güçlü Odak Noktası: Paylaşımlarınızda çok karmaşık ve yoğun görseller kullanmayın. Profesyonel bir fotoğrafçı ile çalışmıyorsanız ve gerekli kompozisyonları oluşturabilecek yeteneğe sahip değilseniz, görseli basit tutun. Sadece kullanıcıların dikkatini çekmek istediğiniz noktaya odaklanın. Görselin odak noktasında bazen bir ürününüz bazen de sizi tanımlayan bir logo olabilir. Odak noktanızda ne olacağını reklam amacınız belirler.

Çerçeve Ve Denge: Görsellerinizin daha temiz ve anlaşılır görüntüler vermesi için simetri ve üçte bir kuralını göz önünde bulundurun. Görselin ortada yoğunlaşmasını ve kenarlarda eşit boş alanlar kalmasına dikkat edin. Dikkat çekmek istediğiniz özel bir ürününüz varsa, en önde ve ortada yer almasına dikkat edin. Çerçeve kullanacaksanız, çerçeve renginin fotoğrafın içinde yeralan renklerle uyumlu olmasına özellikle dikkat edin.

Işık Ve Detay: Net olmayan, pikselli gözüken veya kötü bir ışıklandırmaya veya başka kusurlara sahip olan görsellerle hazırlanan reklamalrın Instagram’da performans göstermesi beklenemez. Tam aksine bu tip görsellerin markanızı olumsuz yönde etkileyeceğini bilmelisiniz.

Reklam Görselleriniz Markanızla İlişkili Mi?

Reklamlarınızda yüksek kaliteli görselleri kullanmanızın yanı sıra, hem yaratıcı fikirler uygulamalı hem de markanızın bakış açısını göstermelisiniz. Instagram reklamlarında kullanacağınız görsellerde mümkün olduğunca az yazı kullanmalı ve logonuzu ya da simgeniz olan bir yazıyı görselin üzerine eklemek yerine görselde ürün yerleştirme yapmayı tercih etmelisiniz. Instagram kullanıcılarının, bu platformu yazı okumak için değil görsellere bakmak için kullandığını unutmayarak farklı yaratıcı fikirler elde edebilirsiniz.

Kampanyalarınızda kullanacağınız görsellerin birbirleri ile tutarlı olmasını sağlamalısınız. Kullanıcılar, Instagram akışlarında sizinle ilgili bir reklama rastladıklarında veya profilinizi ziyaret ettiğiklerinde, markanıza özel paylaşımlar görmeli ve vermeye çalıştığınız mesajı anlayabilmelidir. Hazırladığınız görselleri, organik paylaşımlarda ve reklamlarda kullanılmak üzere önceden belirlemeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Burada dikkat etmeniz gereken tek şey yayın amacı her ne olursa olsun görsellerin birbiri ile uyumlu olması ve tutarlılık göstermesidir.

Konsepte Uygun Görseller Mi Kullanıyorsunuz?

Reklam vermeye hazırlanırken ilk önce reklam verme amacınızı belirlediniz. Peki, takipçilerinize ya da hedeflediğiniz Instagram kullanıcılarına hangi mesajı vermek istiyorsunuz? Kullanıcıların reklamınızı gördüğünde yapmasını istediğiniz nedir? Zaman akışında markanızla karşılaştıklarında ne düşünmelerini amaçlıyorsunuz? Herhangi bir ürününüzü öne çıkartarak onlara ulaştığınızda nasıl davranmalarını bekliyorsunuz? Bunlar ve bunlar gibi bir çok soruyu kendinize sormadan Instagram’da başarılı bir kampanya hazırlamanız pek mümkün değildir.

Bir hikaye anlatın: Instagram hikaye anlatmaya en uygun platformlardan biridir. Markanız hakkında hikaye anlatan görseller zinciri hazırlayın ve belli aralıklarla sanki süreli yayın yapıyormuşsunuz gibi bu görselleri paylaşın.

Görsel İşlem kullanmayı deneyin: Instagram’ın ya da üçüncü parti uygulamaların sunduğu yeniliklerden faydalanın. Görsellerinizde filitre kullanmayı ve göze hitap eden farklı atmosferler oluşturmayı deneyin.

Bir tema geliştirip kullanın: Belli aralıklarla değiştireceğiniz temalar bulun ve görsellerinizi bu temalara bağlı kalarak paylaşın. Markalar için ayda bir değişen temaları tavsiye ederiz. Mart ayında, ağaç ve çiçeklerle süslenmiş doğa görüntüleri içeren bahar konsepti, Temmuz ayında, deniz, sahil, tatil görüntüleri gibi…

Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgimi almak istiyorsunuz ?

© 2019-2022 Oveosoft. Tüm hakları saklıdır. Gizlilik ve Güvenlik